Всички оферти за Китен (36)
Китен е малък, курортен град в Югоизточна България, област Бургас, община Приморско. С население от 1142 жители е четвъртият най-малък град в България след Мелник, Маджарово и Плиска.
Китен е известно курортно селище на Южното българско черноморие. Бил е квартал на гр. Приморско от 1981 до 1991 г.
Градът се намира на 53 км югоизточно от областния център Бургас, на 6 км южно от общинския център Приморско и на 11 км северозападно от центъра на съседната община Царево. Разположен е северно от устието на Китенска река, а част от него - на малкия полуостров Урдовиза.
Релеф и природни ресусрси
Основните особености на релефа в Китен, които са и от първостепенно значение за туризма, са плажните ивици и 2 живописни залива - Караагач и Конник (известен повече като Атлиман).
Плажовете са може би основният природен ресурс, който обуславя развитието на Китен като курортно селище и като център за лятна морска рекреация. Град Китен разполага с два пясъчни плажа с обща площ от около 145 000 м2. Северният плаж или „Китен-Атлиман“ се намира в дъното на едноименния залив. Той е с площ от около 81 000 м2, която включва и красиви пясъчни дюни. От двете страни плажът е заграден от висок скалист бряг. Южният плаж условно се разделя на два - плаж „Китен-юг“ и плаж „Къмпинг Китен“. Той е разположен на залива Урдовиза, който е по-широко отворен към морето. Дължината на бреговата му ивица е 1380 м. На юг достига до устието на река Караагач, а на север до началото на скалистия полуостров Урдовиза, където сега е изграден пристанищният кей. В близост до Китен са плажовете на ММЦ – „Приморско“ и „Приморско-юг“, които са сред най-големите плажове на Черноморието южно от Бургас.
Китен се намира на малък полуостров между двата малки черноморски залива Караагач и Конник. В тях съответно се вливат реките Караагач, или наричаната още Китенска река, и Дяволска. И в двете реки се срещат речен и блатен кефал, черна мряна, бяла риба. В курорта има и минерален извор, който се намира близо до къмпинг „Атлиман“. Водата идва от дълбочина около 700 м. Той е канализиран и с установен химичен състав. Водата на този извор се използва предимно за пиене.
Основните растителни видове, които създават облика и сред които е разположена голяма част от курорта, са различните видове дъб, като благун, горун, цер, и изкуствените насаждения от бял и черен бор. Среща се също така дрянът, а главно около залива Караагач има значително залесяване с топола. Устието на Китенска река е обрасло с блатна тръстика, върба, а по стръмния клиф към Южния плаж се среща дива лоза. От странджанската растителност се срещат определени видове растения, чието виреене е обусловено от климатичните влияния на морския тропик, като храстовидното субтропично растение Филиреа медиа, наричано „пърнар“, красивото вечнозелено растение Рододендрон понтикум, известно като странджанска зеленика и др.
Животинският свят на територията на Горското стопанство е представен от благороден елен, сърна, дива свиня, заек, бекас, които са от главно значение за ловния туризъм. Други разпространени животински видове са катерица, източноевропейски таралеж, различни видове змии, жаби, водна костенурка, бръмбар-рогач, гларус и др. Разнообразието от видове в морето и речното устие също не е малко и е от значение за риболова като спорт и като поминък на местното население. С най-голямо стопанско значение са паламудът, който се лови с мрежи и на чепаре в периода октомври- ноември, и сафридът (най-търгуваната риба).
История
Историята на селището е много древна. Първото име на селището е Урдовиза и идва от бронзовата епоха в Древна Тракия. То е старо тракийско селище, което намира потвърждение с изобилните находки на антични каменни котви и керамика от края на бронзовата епоха, архаическа, класическа и елинистична амбалажна керамика, фрагменти от червенофирнисови римски съдове, открити в заливите около полуострова. Според хипота това е последното пристанище, изнасяло провизии за Троя, чието блокиране довело до падането ѝ в XII в. преди новата ера.
При завладяване от Османската империя според легенда съдбата на селището определя местната красива девойка Стана Урдовизка. Тя била болярска дъщеря и владетелка на крепостта. Завоевателят султан Мурад бил пленен от хубостта на момата и искал да се ожени за нея, а с това и да покори непревземаемата крепост. Болярката се съгласила да се омъжи за него, при условие султанът да ѝ подари като лично владение и да освободи от всички данъци толкова села, колкото може да обиколи ездач на бърз кон за 1 ден от изгрев до залез слънце. Султанът приема условието, а управителката разставя на няколко места в Странджа буйни жребци (атове). Девойката лично препуска на кон цял ден и сменяйки конете, заобикаля по-голямата част от Северна Странджа – територията югозападно от Урдовиза почти Малко Търново.
Тя заобикаля селата Урдовиза, Българи, Кондолово, Граматиково, Заберново, Визица, Стоилово, Бръшлян, Звездец, Калово, Бяла вода и още някои други в западна посока - общо 17 села. Конете непрекъснато се обливат в бяла пяна. Ездачката препуска по Странджанското било Босна-Ургаш-Хаджийката по посока на черноморския бряг. Но когато стига до залива северно от Урдовиза, под стените на крепостта последният кон се строполява от преумора и издъхва. Умира и красивата урдовизка девойка. От тогава наричат залива Атлиман (Конски залив). Издаденият за целта специален султански ферман освобождава населението от всички данъци и берии. Областта била наречена Хасекията или Асекия. Урдовиза съществува до ХVII в., когато поради опасността от казашките нападения населението ѝ се е преселва във вътрешността на Странджа, основавайки голямото село Визица. Хасекийци ползват привилегиите до към първата половина на XIX век. Султанският ферман, даващ привилегии на населението в Хасекията, бива унищожен през 1845 година при убийството на последния му пазител хаджи Стоян от село Звездец.
Към края на XIX век крепостната стена все още е много добре запазена. Сега е запазена стената на Урдовиза, която е преграждала полуострова откъм сушата.
През 1931 г. на полуостров Урдовиза пристигат първите заселници и построяват 14 малки къщи тип „шаронски“ по програмата на французина Рене Шарон. Водата, благоприятното разположение и богатите пасища привличат заселниците. Погледнати отдалеч, къщичките наподобявали китка и от 1932 г. населеното място носи името Китен (красив, прекрасен). В селището е построен параклис „Възнесение“ (посветен на свети Спас), който днес е възстановен. Този празник, отбелязван 40 дни след Великден, е посветен на здравето.
Туризъм
Китен започва да се развива бързо като курортно селище през 1960-те години благодарение на добрите ресурси за туризъм. Получава статут на национален курорт през 1962 г. До 1990-те години големи предприятия и учреждения от страната изграждат значителна по мащаб собствена почивна база на територията на Китен. Курортът е уникален, понеже никъде по Българското черноморие няма такова концентриране на ведомствена база.
През 1990-те години е бумът на строителството на частни хотели и домове с квартири, ресторанти, увеселителни заведения. За период от 10 години са издигнати 30 нови хотела, множество почивни станции са обновени, застроената площ на селището нараства около 4 пъти.
Хотели и ресторанти
Китен е много красиво кътче за отдих на български и чуждестранни туристи. Градчето разполага с два плажа - Атлиман (на север) и Урдовиза (на юг). В курорта има и малко пристанище, от което може да се наеме кораб за разходка до съседни селища - Приморско, Лозенец, Ахтопол. Ако планирате да посетите Китен през лятото, местата за настаняване са най-различни - от семейни хотели, до големи луксозни комплекси със СПА центрове, вили, квартири и бунгала. Помещенията, които се отдават са двойни и тройни стаи, студиа, апартаменти и др. Възможностите за изхранване също са разннообразни - със закуска, закуска и вечеря, на база пълен пансион - закуска, обяд и вечеря или на база All Inclusive. Предлагаме ви списък с едни от най-търсените и посещавани хотели в град Китен:
• Хотел Принцес Резиденс 4*,;
• Хотел Каменец 4*;
• Хотел Панорама;
• Китен Бийч;
• Парк Хотел Атлиман Бийч;
• Хотел Съни Парадайз;
• Хотел Sunday;
• Хотел Грийн Палас;
• Хотел Марина;
• Хотел ЕОС;
• Hotel Dodo Beach Club Yoga & Relax
• Хотел Сигма и много други.
Ние ви помагаме да изберете добър ресторант с вкусна кухня по ваш избор от: Ресторант Воденицата, Ресторант Смокиня, Златна котва, Ресторант При Шопите, Рибен ресторант Морска панорама или да се повеселите в популярната дискотека Caribbean Биич Бар или Диско клуб Zangador.
Ако планирате да прекарате морската си почивка в Китен, следете нашите актуални оферти на топ цени в Rio.bg. Организирайте отрано семейната си лятна почивка, за да бъде на страхотна цена.
Абонирайте се безплатно и ще ви изпращаме актуалните ни промоции по e-mail.